הלוואה כנגד נכס

לאחר כמה שנים טובות בהן חסכתם שקל לשקל כדי להצליח לרכוש דירה קטנה וביתית שתהיה בבעלותכם, הצלחתם לקבל משכנתא מספיקה שתסייע לממן את הדירה המיוחלת. כיוון שתשלומי המשכנתא נפרסים על פני עשרות שנים, נתקלתם בקושי כלכלי ממשי לעמוד בהחזרים כתוצאה מפיטורים פתאומיים מהעבודה. כדי שתמשיכו להחזיק בנכס עליכם להמשיך ולפרוע את ההחזרים השוטפים בכל חודש, כמו גם לעמוד בהתחייבויות כלכליות נוספות, ולצורך כך עליכם למצוא מקור הכנסה מתאים שיאפשר לכם מרווח נשימה כלכלי לאורך זמן.

כדי שתוכלו לקבל את הסיוע הכספי הנדרש, עליכם לקחת הלוואה מהבנק שתאפשר לכם להחזיק בסכום הכספי הדרוש באופן מיידי. הלוואה היא פתרון מצוין במקרה זה, אך כיוון שמדובר בסכום גדול יחסית יש חשש שהבנק לא יאשר את ההלוואה. לשם כך קיימת אפשרות של הלוואה כנגד נכס, המהווה פתרון אידיאלי עבור אנשים המחזיקים בנכס וזקוקים להלוואה כספית גבוהה שלרוב איננה מאושרת מטעם הבנק.

הלוואה כנגד נכס

הלוואה כנגד נכס – הלוואה לכל מטרה

הלוואה כנגד נכס הינה למעשה הלוואה הניתנת ללווים כנגד הנכס הקיים בבעלותם, כך שהנכס משועבד לבנק ומהווה את הבטוחה הנדרשת למתן ההלוואה הכספית הדרושה. במונחים פיננסיים, הלוואה מסוג זה נקראת גם הלוואה לכל מטרה כיוון שהיא מאפשרת לקבל הלוואה בסכום מינימלי של מאה אלף ₪ עבור כל מטרה כלכלית שהיא, אותה לוקחי ההלוואה מחויבים לגבות באמצעות מסמכים רלוונטיים.

מהם התנאים לקבלת הלוואה כנגד נכס?

הלוואה לכל מטרה מיועדת לכל מטרה העומדת לנגד עיניהם של הלווים, ומשום כך לצורך לקיחת משכנתא כנגד נכס על הלווים להציג לבנק את המטרה הדרושה לקבלת הכסף, זאת כדי שהבנק יבחן את כדאיות הבקשה ויחליט בהתאם האם לאשרה או לסרב לה. נוסף לתנאי ראשוני זה, בנק ישראל הגדיר תנאי מחייב עבור כל הבנקים המעניקים הלוואה כנגד נכס, שמטרתו לאפשר הלוואה שאיננה עולה על 50% משוויה של הדירה הקיימת בבעלות הלווים.

במידה וקיימת משכנתא פעילה על הנכס, הלווים יוכלו לקבל הלוואה על פי ההפרש הנותר מהחזרי המשכנתא שנותרו. כך לדוגמה לווים המעוניינים לקבל הלוואה כנגד נכס ומחזיקים דירה בשווי מיליון ₪, כאשר נותר להם לשלם 400 אלף ₪ מגובה המשכנתא הפעילה – יוכלו לקבל הלוואה בגובה של 100 אלף ₪, שהיא בעצם ההפרש הנותר מחמישים האחוזים של שווי הדירה.

מהם היתרונות של הלוואה כנגד נכס?

בשונה מלקיחת הלוואה רגילה מהבנק, הלוואה כנגד נכס ניתנת לפריסת תשלומים ארוכה יותר כך שגובה ההחזרים יהיה הרבה יותר נוח ואפקטיבי עבור הלווים. לרוב הלוואות רגילות הנלקחות מהבנק מאפשרות לקבל סכומי כסף של כמה עשרות אלפי שקלים, לכן במקרה וזקוקים להלוואה כספית גבוהה יותר (כמו מאה אלף ₪ ויותר) הלוואה כנגד נכס מאפשרת זאת כיוון שבנק מקבל בתמורה בטוחה כדאית עבורו של נכס נדל"ן מניב.

למרות שתהליך לקיחת משכנתא כנגד נכס הוא סבוך וארוך יותר לעומת הלוואה רגילה, יש לקחת בחשבון כי הריביות של הלוואה מסוג זה הן נמוכות יותר ולכן זהו יתרון משמעותי נוסף לכדאיות ההלוואה.

כתיבת תגובה