הלוואות למסורבי בנק – דברים שחשוב לדעת

לאחר יותר משעתיים בו ניסיתם לשכנע את הבנקאי שלכם וגם את מנהל הסניף בבנק, נתקלתם בסירוב מצידם לאשר לכם הלוואה נוספת כדי שתוכלו להמשיך לנהל את תזרים המזומנים השוטף שלכם. יחד עם חריגה ממסגרת האשראי ועוד מספר הלוואות שקיימות בחשבונכם, נקלעתם למבוי סתום בו אתם חסרי עצות כיצד תוכלו להמשיך ולהתכלכל בצורה שוטפת בחיי היומיום אם זה מבחינת קניית מצרכי יסוד לבית, תשלום שכר דירה, תשלום חשבונות ארנונה ומים ועוד מגוון הוצאות נוספות.

למרות המצב המורכב הזה, תשמחו לדעת כי תוכלו להשיג הלוואה כספית שתאפשר לכם מרווח נשימה והזדמנות להתייצב מבחינה כלכלית. סוג הלוואה זו נקראת הלוואה למסורבי בנק, ולפני שאתם ממהרים לקבל אותה – חשוב שתכירו את מהות ההלוואה והאפשרויות שהיא מציבה בפניכם.

הלוואה למסורבי בנק

מיהם מסורבי בנק ומה המשמעות בכך?

לפני שנרחיב על מהות הלוואות למסורבי בנק, נבין קודם כל מיהם בכלל מסורבי בנק ומה המשמעות בהגדרה זו. מסורבי בנק הינם לקוחות של בנקים מסחריים שנתקלים בסירוב מצד הבנק שלהם לקבל הלוואה כספית, בין אם מדובר על הלוואה לצורך עסקי, דיור או הלוואה לכל מטרה המאפשרת קבלת כסף נזיל לחשבון העובר ושב.

כאשר בנק מסרב לאפשר ללקוח שלו לקחת הלוואה בנקאית, הסיבות לכך נובעות לרוב מחוסר יציבותו הכלכלית של הלקוח – אם בגין משיכת יתר מחשבון העו"ש, ריבוי הלוואות המגדילות את נתח ההוצאות החודשיות של הלקוח כך שהוא אינו יכול לעמוד בהן, הכנסות נמוכות לעומת גובה ההוצאות, חזרה של צ'קים מחשבונו ועוד סיבות רבות אחרות המעידות כי לקוח הבנק איננו יוכל לעמוד בקבלת אשראי נוסף. 

מהן הלוואות למסורבי בנק?

כיוון שכל בנק מסחרי יכול להחליט באופן חופשי לאיזה לקוח לתת הלוואה כזו או אחרת, לקוחות שנתקלים בסירוב לקבלת הלוואה בנקאית מוגדרים כמסורבי בנק – ולכן האלטרנטיבה העומדת בפניהם היא לקחת הלוואה למסורבי בנק מגוף פיננסי אחר. ניתן לומר כי קבלת הלוואות למסורבי בנק אפשריות דרך כל גורם פיננסי שאיננו בנק מסחרי, במיוחד אם מדובר על לקוח מסורב בנק שחשבונו מוגבל – וכך הסנקציה הזו משפיעה גם על אישור זכאות הלוואה מבנקים מסחריים אחרים.

לקוח מסורב בנק יכול להגיש בקשה לקבלת הלוואה כספית דרך גורמים פיננסיים שונים ביניהם גם גופי המעניקים אשראי חוץ בנקאי, חברות ביטוח, חברות פיננסיות פרטיות וגופים נוספים אחרים. מתן זכאות לקבלת הלוואה חוץ בנקאית למסורבי בנק נקבעת על פי החלטותיו של כל גורם פיננסי, ללא תלות בהחלטת הבנק המסחרי בו הלקוח נמצא. 

כיצד לבחור מסלול הלוואה מתאים?

למרות שנראה כי יש אור בקצה המנהרה עבור לקוחות מסורבי בנק, חשוב לזכור כי הלוואה כזו כוללת יתרונות אך גם כמה חסרונות כמו שיעורי ריבית גבוהים מהרגיל. לכן כדאי לשים לב איזו תנאים ההלוואה מציעה, ובמידת הצורך לפנות לייעוץ פיננסי מקצועי שיעניק חוות דעת אובייקטיבית בנושא כדאיות ההלוואה.

כתיבת תגובה