ניהול תזרים מזומנים

תזרים המזומנים של העסק מהווה את המפתח הכלכלי החשוב ביותר להצלחתו, כאשר ניהול נכון ויעיל של התזרים הוא הבסיס להצלחה ושגשוג עסקי. תזרים מזומנים כשמו כן הוא, ולכן הוא מייצג את תהליך הזרימה של הכספים הקיימים בעסק ולא דווקא רק את הכסף המזומן שהעסק מחזיק. למעשה, תזרים המזומנים כולל את כלל ההוצאות וההכנסות שיש לעסק, ומאפשר לדעת באופן נגיש וברור מה המצב הפיננסי של העסק וכמה כסף "נזיל" יש לטובתו או שמא הוא נמצא בגירעון כספי הדורש החלטות פיננסיות מתאימות.

אם כך כיצד ניתן לנהל בצורה נכונה את תזרים המזומנים של העסק? מה החשיבות של תהליכי הניהול הללו, ומתי כדאי לפנות לקבלת יעוץ פיננסי ממומחים בתחום? – נרחיב על כל הנושאים הללו במאמר הנוכחי. 

ניהול תזרים מזומנים

מה החשיבות של דו"ח תזרים מזומנים?

על מנת להתחיל ולנהל את הכספים של העסק בדרך הנכונה, יש לערוך דו"ח מפורט הכולל את תזרים המזומנים הקיים בעסק. דו"ח זה צריך לכלול פירוט בנוגע להוצאות ולהכנסות של העסק, בין אם מדובר על כספים ששולמו / התקבלו בעבר ובין אם אלו כספים שעתידים להיכנס / לצאת מהעסק. 

הכנה של דו"ח מפורט כזה יוכל להעניק לבעל העסק שליטה מלאה בכל מה שקורה בחברה שלו מבחינה פיננסית, וכך להיות מודע באופן תמידי למצב הכספי של העסק ולא להיתקל בהוצאות לא צפויות שעשויות לדרדר את הצלחתו וכן לפגוע ברווחיות העסקית.

כיצד לנהל בצורה יעילה את תזרים המזומנים של העסק?

המטרה המרכזית של ניהול תזרים מזומנים היא להעניק לכל בעל עסק את השליטה בכספי החברה בכל זמן נתון, כך שבאופן קבוע העסק יהיה עם כסף "נזיל" לצורך ביצוע תשלומים שוטפים, מוכנות לביצוע תשלומים עתידיים וכן מהלכים פיננסיים אחרים שיסייעו לעסק לצמוח ולהתפתח. ברגע שקיימת אי התאמה בין מועד פירעון התשלומים הצפויים לבין זמן גבייתם, נוצר פער כלכלי העשוי להוביל לפגיעה משמעותית בתזרים המזומנים וכך לפגיעה בהצלחת העסק.

כדי להימנע ממצבים כאלו, חשוב לתכנן מראש את כל התשלומים והתקבולים קשורים אל העסק, ולוודא כי החברה מחזיקה תמיד בתזרים מזומנים שוטף ונגיש שיאפשר להתמודד גם עם מצבים לא צפויים כמו הוצאות פתאומיות והכרחיות, תשלומים עבור פיתוח עסקי החיוני לגדילת העסק וכל מהלך אחר שעשוי להניב רווח וכדאיות מבחינה עסקית. 

מתי כדאי לפנות לייעוץ פיננסי מקצועי?

המודעות בנוגע להוצאות והכנסות הקודמות, עתידיות ושוטפות של העסק היא חשובה וקריטית להצלחת העסק, אך לא כל בעל עסק יוכל לבצע את הניהול והחישוב הפיננסי המותאם ביותר לצרכים העסקיים של החברה. לכן כדאי להיעזר בחוות דעת וייעוץ מקצועי של יועץ פיננסי לעסקים, שיעניק המלצות יעילות ומותאמות אישית בנוגע לניהול תזרים המזומנים של העסק לצורך המשכיותו וכן פיתוחו באמצעות ניצול הזדמנויות עסקיות.

כתיבת תגובה