מי נחשב זכאי למשכנתא הפוכה?

אם אתם מרגישים שההוצאות השוטפות מעט לוחצות עליכם, או שאתם זקוקים לסכום כסף נזיל כדי לעזור לאחד מבני המשפחה בהוצאה כזו או אחרת – הפתרון הפיננסי המתאים לכך הוא לקיחת הלוואה מהבנק, שתאפשר לכם לקבל את סכום הכסף הדרוש למטרה הכלכלית האישית שלכם. למרות שזהו פתרון נפוץ בו אנשים רבים נעזרים, לעיתים גובה הריביות ותשלומי ההחזרים החודשיים עשויים להיות גבוהים וליצור בעיה כלכלית נוספת.

אז מה עושים? אם הנכם בני 65 ומעלה, תוכלו פשוט לקחת משכנתא הפוכה וליהנות מכל היתרונות של סוג הלוואה זו.

מי נחשב זכאי למשכנתא הפוכה?

מהי משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה היא סוג של הלוואה כספית הניתנת ללווים כנגד שעבוד של נכס מקרקעין שנמצא ברשותם, ומכאן שמה – במקום לשלם משכנתא כדי לקבל נכס כפי שקורה בתהליך משכנתא סטנדרטית, הנכס מהווה את תנאי התשלום כדי לקבל כסף נזיל. כיוון שמדובר על נכס נדל"ן שהוא בעל ערך כספי רב, הוא משמש עבור הגוף המלווה כבטוחה להחזרת ההלוואה שניתנה. 

מה היתרונות בלקיחת משכנתא הפוכה?

כאמור, משכנתא הפוכה מאפשרת לשעבד נכס כנגד קבלת סכום כסף, המושפע לרוב על פי שווי הנכס המשועבד וכן גילו של בעל הנכס. היתרון הבולט במשכנתא הפוכה הוא היתרון לקבל הלוואה כספית מבלי להצטרך לעמוד בהחזרי התשלומים באופן חודשי, כל עוד בעל הנכס ממשיך להתגורר בביתו. כך ניתן לקבל את סכום הכסף הדרוש מבלי להיכנס להתחייבויות חודשיות לוחצות.

נוסף לכך, כיוון שהלווה איננו נדרש לעמוד בתשלומי ההחזרים עבור המשכנתא, הוא לא נדרש לעבור בדיקה פיננסית של יכולתו הכלכלית, עניין המאפשר כמעט לכל אחד לקבל הלוואה כספית על פי צרכיו.

מהם החסרונות במשכנתא הפוכה?

נוסף ליתרונות שיש במשכנתא הפוכה, יש לציין גם את החסרונות שיש בסוג הלוואה זו. פירעון ההלוואה שניתנה תוכל להתבצע בשני מקרים – כאשר בעל הנכס ילך לעולמו, או כאשר הוא יחליט למכור את הנכס ולעבור להתגורר במקום אחר. במקרה של מכירת הבית, סכום הכסף שיתקבל ישמש לכיסוי המשכנתא והריבית שנצברה. אם יישאר הפרש, על בעל הנכס להשלים אותו כדי לכסות את מלוא המשכנתא. אך כאשר המכירה של הנכס תתרחש כתוצאה מפטירתו של בעל הנכס, יורשיו יצטרכו לכסות את ההפרש הכספי שנוצר מכיסם הפרטי. 

משכנתא הפוכה – מי זכאי לקחת סוג הלוואה כזו?

תנאי ההלוואה של משכנתא הפוכה עשויים להיות מאוד נוחים עבור אנשים רבים, אך יש לקחת בחשבון כי סוג משכנתא זו מיועדת רק עבור אנשים שעברו את גיל 65, והם מחזיקים ברשותם נכס מקרקעין הרשום על שמם ושאינו משועבד או ממשוכן לבנק או גוף פיננסי אחר. 

כיצד תדעו האם משכנתא הפכה מתאימה לכם?

כיוון שלמשכנתא הפוכה יש יתרונות וגם חסרונות, חשוב להבין את כדאיות לקיחת הלוואה זו מבעוד מועד כדי להצליח לקבל את סכום הכסף הדרוש, אך די כדי למנוע הצטברות של חוב עתידי שעשוי ליפול על בני המשפחה. לכן ההמלצה היא להיעזר ביועץ משכנתאות מקצועי כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר.

כתיבת תגובה