מה זה משכנתא פנסיונית ומי צריך את זה?

מאז ומתמיד דאגתם שהילדים שלכם יוכלו להשיג את כל הדברים שהם שואפים אליהם, ולכן לעיתים סייעתם להם גם מבחינה כלכלית כמו מימון לימודים אקדמיים, הלוואה לעסקים ואף סיוע כספי ברכישת מוצרים בסיסיים כאשר הנכד הראשון הגיח לעולם. 

לכן אם כעת אתם מרגישים צער ואכזבה כי אין בידיכם די משאבים כספיים כדי לסייע לבן הזקונים שלכם ברכישת דירה שתהיה בבעלותו, תשמחו לדעת כי קיימת עבורכם אפשרות לקבלת משכנתא פנסיונית וכך להצליח ולסייע לילד מבחינה כלכלית. למרות שמשכנתא היא סוג הלוואה שניתנת בדרך כלל לאנשים ומשפחות צעירות המעוניינות לרכוש דירה, קיימת אפשרות של לקיחת משכנתא גם לאנשים שהגיעו לגיל השלישי בחייהם.

אז מה זה משכנתא פנסיונית, מתי ניתן לקחת אותה והאם היא יכולה להתאים לצרכים הפיננסים שלכם? נרחיב על כך במאמר הבא.

מה זה משכנתא פנסיונית ומי צריך את זה?

מהי משכנתא פנסיונית?

משכנתא פנסיונית הינה הלוואה המאפשרת ללווים לקבל סכום כסף נזיל בתמורה לשעבוד של הדירה הקיימת ברשותם, ולכן סוג משכנתא זו מוכרת גם בשם משכנתא הפוכה – כיוון שהמטרה של ההלוואה היא שונה, במקום לקבל כסף עבור רכישת דירה, מקבלים כסף עבור נכס נדל"ן. בשונה מתנאי הלוואת דיור סטנדרטיים המאפשרים לרכוש דירה / נכס עבור המשכנתא, המשכנתא הפנסיונית מאפשרת ללווים להשתמש בכסף לכל מטרה כמו גם סיוע כספי לילדים ובני משפחה.

משכנתא פנסיונית – למי היא מתאימה?

ניתן לומר שהשם של סוג המשכנתא מרמז על קהל היעד אליו היא מיועדת, שהם פנסיונרים שעברו את גילאי השישים לחייהם. כיוון שקבלת המשכנתא מותנית בשעבוד של דירה, רק לווים מעל גיל 60 שמחזיקים בבעלותם הפרטית דירה יוכלו לקבל את המשכנתא ולממש את הצרכים הפיננסיים שלהם. 

תנאים נוספים המאפשרים את קבלת המשכנתא הפנסיונית כוללים את מצבו של הנכס מבחינה פיננסית, כך שאם מדבור על דירה שיש עליה עיקולים, שעבודים או נותרה עליו יתרת משכנתא בסכומים גבוהים – לא תהיה אפשרות לשעבד אותו בתמורה לקבלת משכנתא וכסף נזיל.

מתי ניתן לקחת משכנתא פנסיונית?

כאשר עולה הצורך אצל קהל יעד שחצה את גיל 60 להשיג סכומי כסף גבוהים ונזילים בתנאים אטרקטיביים, האפשרות המומלצת עבורם היא לממש את זכותם לקבלת משכנתא פנסיונית וכך למלא אחר הצורך הפיננסי המיידי לו הם זקוקים, לכל מטרה וצורך בין אם מדובר על שימוש עצמי בכסף או העברתו לבני משפחה להם רוצים לסייע.

קיימת אפשרות להיעזר במשכנתא פנסיונית גם עבור מבוגרים שרוצים להיפטר מתשלומי המשכנתא שנותרו להם על הדירה הקיימת, זאת במידה ומדובר על יתרה נמוכה יחסית. 

למה אסור לוותר על ייעוץ פיננסי מקצועי?

על אף התנאים הנוחים בלקיחת משכנתא פנסיונית, חשוב לזכור כי מדובר על הלוואה כספית לכל דבר ועניין. לכן חשוב להיעזר ביועץ משכנתא מנוסה בתחום הפיננסים כדי שימליץ על כדאיות המשכנתא הזו, וימליץ על פתרונות פיננסיים חלופים במידת הצורך.

כתיבת תגובה