מה זה משכנתא הפוכה?

כיום ניתן למצוא מגוון רחב של פתרונות מימון יעילים שיוכלו לסייע למגוון מטרות מהותיות, כאשר אחד מפתרונות אלו מאפשר גם לאוכלוסייה מבוגרת לקבל עזרה במימון גם אם מצבם הכלכלי איננו מזהיר. פתרון מימון מסוג זה נקרא משכנתא הפוכה, עליו נפרט בהרחבה במאמר הבא.

מה זה משכנתא הפוכה?

מהי משכנתא הפוכה?

תהיתם מה זה משכנתא הפוכה? נשמע מסובך אבל זה פשוט! משכנתא הפוכה היא למעשה הלוואה כספית הניתנת ללווים בעבור שעבוד של נכס נדל"ן הקיים ברשותם. נכס זה מהווה את הבטוחה הכלכלית עבור הגוף הפיננסי המממן את ההלוואה, ובכך מאפשר לדחות את תשלומי החזרי ההלוואה לתקופת זמן בלתי מוגבלת. הודות לכך, הלווים יכולים להמשיך ולהתגורר בנכס ללא שינוי כזה או אחר באורח חייהם, ולכן הם אינם זקוקים להציג את יכולותיהם הכלכליות כתנאי לקבלת המשכנתא.

משכנתא הפוכה – למי היא מיועדת?

סוג משכנתא זו מיועדת רק עבור אנשים מבוגרים שהגיעו לגיל 65 ומעלה, וזאת בתנאי שהם מחזיקים ברשותם נכס מקרקעין שאין עליו משכנתא קיימת או חובות אחרים. תהליך לקיחת המשכנתא כרוך בתהליך סטנדרטי הקובע החזרים חודשיים בתוספת ריבית, שאותם כאמור הלווים אינם מחויבים להחזיר במועד שנקבע כל עוד הם ממשיכים להתגורר בנכס המשועבד.

משום כך, הלוואת המשכנתא ההפוכה מציעה פתרון אפקטיבי לאנשים מבוגרים המחזיקים בית וזקוקים למימון כספי מידי, מבלי שיצטרכו להחזיר את הכסף באופן קבוע כמו בהלוואה רגילה. 

מהם התנאים של הלוואת משכנתא הפוכה?

גובה המימון של משכנתא הפוכה נקבע על פי שני פרמטרים – שוויו של נכס הנדל"ן וגילם של מבקשי ההלוואה. התנאי הוא קבלת מימון גבוה יותר ככל שגילם של הלווים עולה, כאשר השיעור הממוצע של גובה המימון עומד על 30-50 אחוז משווי הנכס. מי נותן משכנתא הפוכה? הגוף המממן משכנתא הפוכה הוא כלל משכנתאות, השייך אל חברת הביטוח כלל.

בשונה מלקיחת משכנתא רגילה, משכנתא הפוכה איננה תחומה בזמן ולכן ניתן לומר כי היא ניתנת לכל החיים. במידה והלווה נפטר מן העולם, יורשי הנכס יכולים לפרוע את ההלוואה באמצעות מכירתו ותשלום המשכנתא וסך כל ההחזרים שלא שולמו. אפשרות נוספת היא לבצע מחזור משכנתא.

מדוע מומלץ להיעזר ביועץ משכנתא מקצועי?

על אף שמשכנתא הפוכה מציעה אפשרות נוחה ויעילה להשגת מימון כספי מהיר ונזיל, זאת ללא צורך בתשלום חודשי של החזרי ההלוואה ופגיעה באורח החיים – יש לזכור כי מדובר על הלוואה עם שיעורי ריבית גבוהים מאוד, לעומת הלוואות אחרות בתחום המשכנתאות. 

לעיתים אין מנוס מלקיחת מימון זמין כמו זה המאפשר מרווח נשימה, אך כדי להבין אם זו הבחירה הנכונה מומלץ לפנות אל יועץ משכנתא מומחה. איש מקצוע זה יסייע להבין האם אלטרנטיבה זו כדאית ללווים על פי ניתוח פיננסי אישי, תוך בחינת הסיכונים ושיעור הריביות המצטברות שיתווספו לסכום ההלוואה הראשוני שנלקח.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם על:

כתיבת תגובה