משכנתא הפוכה – יתרונות חסרונות והמלצות

ישנם מצבים בחיים בהם עולה הצורך במציאת פתרונות מימון נוחים שיאפשרו להשיג סכומי כסף גבוהים, זאת כדי להצליח ולממש מגוון יעדים חשובים אליהם שואפים כמו שיפוץ של הבית, קניית רכב חדש, סיוע כספי במימון לימודים עבור הילדים או אפילו יציאה לחופשה ארוכה מסביב לעולם. לרוב פתרונות המימון יהיו לקיחת הלוואה מהבנק או הלוואה חוץ בנקאית, אך לרוב יהיה מדובר בהליך ארוך וסבוך הכרוך בתנאים מחמירים – במיוחד כאשר מדובר על סכומי כסף של מאות אלפי שקלים.

משום כך כדאי להכיר פתרון מימון אפקטיבי הנקרא משכנתא הפוכה, המאפשר ללווים לקבל משכנתא גם במקרים בהם מצב האשראי בבנק איננו מזהיר.

משכנתא הפוכה - יתרונות חסרונות והמלצות

מהי משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה היא אפשרות מימון הניתנת ובאמצעותה הלווים יוכלו לקבל משכנתא בעבור הנכס בו הם מתגוררים מבלי שיצטרכו לעזוב אותו. הלוואה מסוג משכנתא היא הלוואת דיור המוענקת לצורך רכישת דירה, כך שבמקרה של משכנתא הפוכה מדובר על קבלת סכום כסף כנגד דירה שכבר שייכת ללווים.

באמצעות שיעבוד הנכס לגוף המממן את המשכנתא, הלווים יכולים לקבל משכנתא בהתאם לשווי של הנכס ולגילם. ככל שגיל הלווים גדול יותר כך שיעור המימון יהיה גבוה יותר, ולכן ניתן לומר כי ממוצע המימון שרוב הלווים עשויים לקבל יהיה בין 30 עד 50 אחוז משוויו של הנכס השייך להם.

מה היתרונות של משכנתא הפוכה?

כיוון שהמימון הכספי שניתן ללווים מגובה בנכס נדל"ן, מדובר למעשה על בטוחה משתלמת וטובה עבור הגוף המממן את המשכנתא ולכן תנאי ההלוואה יהיו נוחים ואטרקטיביים יותר. לכן חלק מהיתרונות של משכנתא הפוכה נמצאים בתנאי ההחזרים של המשכנתא, אותם ניתן לדחות לתקופת זמן שאיננה מוגבלת וכך להימנע מתשלום של החזרים חודשיים העשויים לפגוע בהתנהלות הכלכלית השוטפת.

משכנתא הפוכה ניתנת ללווים לכל החיים, כך שהם יוכלו להחליט בכל זמן מתי ירצו לפרוע את ההחזרים – אם לאחר מכירת הנכס או לאחר פטירתם מן העולם, ואז היורשים שלהם יוכלו לפרוע את המשכנתא על ידי מכירת הנכס.

מהם החסרונות של משכנתא הפוכה?

למרות שמשכנתא הפוכה מהווה פתרון מימון מהיר ונוח עבור הלווים, יש לציין כמה חסרונות הקיימים בסוג הלוואה זו. אחד מהתנאים הבסיסיים לקבלת משכנתא הפוכה הוא גילם של הלווים, כך שרק לווים שגילם הוא 65 לפחות יוכלו להיעזר בפתרון מימון זה. בנוסף לכך, בכדי לקבל את המשכנתא הנכס צריך להיות נקי מחובות ושעבודים, ללא משכנתא קיימת פעילה עליו.

יחד עם התנאים הספציפיים לקבלת המשכנתא, משכנתא הפוכה כרוכה בשיעורי ריבית גבוהים לעומת מסלולי הלוואות דיור אחרות.

המלצות בנוגע למשכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה מציעה פתרון מימון בעל יתרונות וחסרונות שונים, ולכן ההמלצה היא להיעזר בחוות דעתו של יועץ משכנתאות מקצועי שיבחן את כדאיות ההלוואה, ובמקרה הצורך ימליץ על אפשרויות מימון אחרות משתלמות על פי ניתוח פיננסי מותאם אישית.

כתיבת תגובה