איך עובדת המשכנתא בכל הנוגע למחיר למשתכן?

לאור עליית מחירי הנדל"ן בארץ, התחלתם להבין כי ככל שהשנים עוברות כנראה שלא תוכלו להרשות לעצמכם לרכוש דירה פרטית שתהיה בבעלותכם. לפני שאתם מתרגלים לרעיון של שכירות לטווח ארוך, על כל היתרונות והחסרונות שיש בכך, כדאי שתכירו את האפשרות של לקיחת משכנתא במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, המהווה את מרווח הנשימה והיכולת הכלכלית עבור זוגות רבים לרכוש דירה פרטית. 

איך עובדת המשכנתא בכל הנוגע למחיר למשתכן?

מהי תכנית מחיר למשתכן?

זוהי תוכנית הכוללת שיטת מכירה של קרקעות שונות בארץ עבור יזמי בנייה, לצורך פיתוח והרחבה של הקרקע למטרת מכירת דירות למגורים. כל יזם מציע סכום סופי עבור שווי הדירה שהרוכש (משתכן) ישלם לו, כאשר היזם בעל ההצעה הנמוכה ביותר יזכה במכרז ויוכל להתחיל בהקמת פרויקט המגורים.

המטרה של תוכנית מחיר למשתכן היא להוריד את מחירי הדיור בארץ, כך שבעיקר זוגות נשואים או רווקים מעל גיל 35 שלא הייתה ברשותם דירה בבעלות פרטית (לפחות בתקופה של 5 שנים) יוכלו לקבל את ההזדמנות הזו. כתוצאה מהביקוש הגדול של אנשים לקבל את הזכאות לרכישת דירה במחיר אטרקטיבי, תוכנית מחיר למשתכן קובעת אילו אנשים יוכלו לקבל את הזכאות הזו באמצעות עריכת הגרלה.

איך עובדת המשכנתא עבור זוכים בהגרלת מחיר למשתכן?

הגרלת מחיר למשתכן מעניקה לזוגות ורווקים את הזכאות לרכוש דיה במחיר נמוך יחסית, בנוסף לאפשרות של קבלת הלוואת דיור (משכנתא) בתנאים נוחים ואפשריים יותר. כך במקום לקבל אחוז מימון של עד 75% משווי הדירה, הזוכים יוכלו לקבל משכנתא במימון גבוה יותר – כך שההון העצמי שהם יצטרכו להשיג יהיה נמוך יותר.

הסיבה להעלאת שיעור המימון נובעת למעשה משווי השוק האמיתי של הדירה, ולא על פי המחיר שהיזם קבע במסגרת תוכנית למשתכן – שהינו נמוך משמעותית לעומת השווי הרגיל של נכס נדל"ן בארץ. כך שזוכי מחיר למשתכן שרוכשים דירה במחיר של מיליון ₪, כאשר בפועל שווי הדירה בשוק החופשי היא 1.2 מיליון ₪, יוכלו לקבל מימון של עד 75% מהמחיר "האמיתי" שהוא 1.2 מיליון ₪ וכך למעשה יקבלו אחוז מימון גבוה יותר עבור המשכנתא שייקחו.

האם קיימים תנאים והגבלות בסוג משכנתא זו?

על אף ההקלות הפיננסיות שיש במשכנתא במסגרת מחיר למשתכן, ישנם כמה תנאים והגבלות שיש לקחת בחשבון. אחד מהם נוגע לגובה המימון וסכום ההון העצמי שכל זוכה צריך להחזיק, כאשר גובה המימון לא יכול להגיע ל-100% משווי הדירה וסכום ההון העצמי צריך להיות לא פחות מ-100 אלף ₪.

בנוסף לכך, קיימת מגבלה על גובה שוויה של הדירה בשוק החופשי, ולכן השווי של דירה בשוק החופשי במסגרת מחיר למשתכן לא תעלה על 1.8 מיליון ₪. במידה והשווי גבוה יותר מזה, שיעור המימון ייקבע על פי הסכום המקסימלי של מגבלת שווי הדירה.  

 

כתיבת תגובה