10 דגשים ללקיחת משכנתא בצורה בטוחה

כמו הרבה מאוד זוגות צעירים אחרים, גם אתם החלטתם שהגיע הזמן להפסיק עם תשלומי השכירות החודשיים – ופשוט לעשות את הצעד ולקנות דירה פרטית שתהיה בבעלותכם.

10 דגשים ללקיחת משכנתא בצורה בטוחה

כיוון שמחירי הדירות כיום נעים בממוצע בסכומים של 1.5 מיליון ₪, אין לכם ברירה אלא לקחת משכנתא לצורך מימון הדירה. לפני שאתם מבצעים את הצעד הגדול בחייכם בו אתם חותמים על הלוואה כספית של מאות אלפי שקלים, כדאי שתכירו כמה דגשים מהותיים בנוגע ללקיחת משכנתא בצורה בטוחה: 

  1. בדקו מה הכדאיות ללקיחת משכנתא – למרות הרצון לנתב את כספי השכירות עבור נכס שיהיה רק שלכם, חשוב שתבדקו קודם כל את הכדאיות עבורכם ללקיחת משכנתא, או שאלי תקופת הזמן הנוכחית איננה כדאית עבורכם מבחינת חתימה על התחייבות גדולה של משכנתא.
  2. חשבו הוצאות נוספות הנלוות ללקיחת המשכנתא – אם מדובר בצעד כדאי עבורכם, זכרו להוסיף לחישוב הכללי עבור הוצאות המשכנתא גם נושאים כמו דמי תיווך, תשלום לעו"ד, שיפוץ הנכס או תשלום מדד לדירה חדשה מקבלן.
  3. בחנו את היציבות הכלכלית שלכם – לקיחת משכנתא בטוחה אפשרית רק כאשר הלווים בעלי יציבות כלכלית עם עבודה או הכנסה אחרת קבועה.
  4. בחרו החזר חודשי שתוכלו לעמוד בו – החזר כזה שלא יפגע בהתנהלות הכלכלית השוטפת שלכם.
  5. זכרו לכלול את ההוצאות של הביטוחים – התנאי ללקיחת משכנתא כולל ביטוח חיים וביטוח מבנה, שאלו הוצאות שיש לקחת בחשבון בנוסף להחזרי המשכנתא החודשיים.
  6. פנו אל שמאי להערכת שווי הדירה – ערך הנכס משפיע באופן ישיר על גובה המשכנתא, ולכן כדאי לקבל חוות דעת של שמאי מקצועי לפני חתימה על משכנתא.
  7. אל תשללו רכישת דירה מיד שנייה – לעיתים דירות יד שנייה יהיו הרבה יותר זולות מדירות חדשות שנרכשות מקבלן, לכן כדאי לבדוק גם דירות למכירה מיד שנייה כדי לקבל משכנתא שתוכלו לעמוד בה.
  8. היו מציאותיים ופרקטיים – גם אם החלום הגדול שלכם הוא לגור בבית פרטי עם חצר גדולה, חשוב לזכור כי לקיחת משכנתא היא איננה עניין של מה בכך, ולכן יש להתאים את היכולות הכלכליות לסוג הנכס עבורו לוקחים את המשכנתא.
  9. אל תסתפקו בהצעה אחת של משכנתא – כיום בנקים פרטיים רבים מציעים מסלולים מגוונים להלוואות דיור, לכן כדאי לעבור בין מספר בנקים שונים ולקבל כמה הצעות ובהתאם לבחור את המסלול הכדאי והמשתלם ביותר עבורכם.
  10. היעזרו ביועץ משכנתאות חוץ בנקאי – למרות שכל בנק מחזיק במחלקת משכנתאות עם יועצי משכנתאות מקצועיים, כדאי להעדיף להיעזר בייעוץ של יועץ משכנתא חוץ בנקאי שאיננו כפוף לשיקולים העסקיים של גוף פיננסי כזה או אחר. יועץ משכנתאות פרטי יבנה לכם תמהיל משכנתא שקוף ואובייקטיבי, במקביל למציאת מסלולים משתלמים ביותר עבורכם מבחינה כלכלית בהווה ובעתיד.

כתיבת תגובה